Wybielanie zębów w gabinecie stomatologicznym
Jednym z podstawowych zabiegów w stomatologii estetycznej jest wybielanie zębów. Wielu ludzi pragnie mieć jasne, białe zęby, na których często skupia się uwaga naszego rozmówcy. Dzięki profesjonalnym metodom, możemy poprawić swój wygląd, a przez to pozytywną samoocenę i samopoczucie.Od systemu wybielającego oczekuje się bezpieczeństwa zabiegu, a przy tym aby zabieg był skuteczny, wygodny, stosunkowo niedrogi i szybki. Dzięki zastosowaniu specjalnej lampy, jesteśmy w stanie uzyskać maksymalny efekt w godzinę, w sposób całkowicie bezpieczny dla pacjenta.
Czy ja mogę wybielić zęby ?
Zabieg wybielania zębów polecamy wszystkim pacjentom, u których brak przeciwwskazań, a którzy chcą szybko i skutecznie rozjaśnić swoje zęby. Poza wskazaniami typowymi jak przebarwienia zębów wynikające ze stosowania używek oraz produktów spożywczych zawierających silne barwniki, można rozjaśnić także przebarwienia polekowe (tetracykliny, żelazo).
Sposób działania systemu Bio White
Integralną częścią systemu lampowego jest żel wybielający. Jest to nadtlenek wodoru w stężeniu 35% lub 38%. Światło lampy wybielającej znacząco przyspiesza wybielanie, co umożliwia wykonanie zabiegu w godzinę.
Czy wybielanie lampowe w gabinecie stomatologicznym jest lepsze niż dostępne różne pasty i preparaty wybielające?
Dzięki pastom wybielającym można rozjaśnić zęby jedynie do 3 tonów wg skali VITA podczas, gdy przy użyciu lampy od 5 do 14 tonów. Poza tym wiele past wybielających zawiera elementy ścierne, uszkodzając szkliwo zębów, sprzyjając powstawaniu ubytków przyszyjkowych oraz powodując znaczną nadwrażliwość zębów na bodźce termiczne i mechaniczne. System wybielania nakładkowego ( tzw. wybielanie nocne) jest powszechnie stosowany, jednak wiąże się z koniecznością pobrania wycisków w celu wykonania indywidualnych nakładek wybielających. Pacjent musi codziennie zakładać na noc nakładki przez kilka lub nawet kilkanaście dni, co jest czynnością dość uciążliwą dla pacjenta. Wybielanie przy użyciu lampy wybielającej pozwala w sposób komfortowy dla pacjenta uzyskać doskonałe efekty w bardzo krótkim czasie.
Bezpieczeństwo wybielania zębów
Wybielanie zębów prowadzone pod kontrolą stomatologa w gabinecie stomatologicznym jest całkowicie bezpieczne dla zębów i przyzębia. Jedyną dolegliwością czasem występującą po zabiegu wybielania jest przejściowa, krótkotrwała nadwrażliwość zębów spowodowana ekspozycją na żel, która najczęściej mija po upływie doby. Większość nowoczesnych preparatów wybielających ma w swym składzie składniki zmniejszające ją. Standartowo po zabiegu, stosuje się fluoryzację kontaktową zębów. Ponowny zabieg wybielania nie powinno się przeprowadzać przed upływem sześciu miesięcy.
Przeciwwskazania do wybielania zębów
Wybielanie jest przeciwwskazane dla kobiet w ciąży i karmiących, osób chorych na epilepsję lub chorobę Parkinsona. Wybielanie zębów nie jest zalecane osobom z bardzo intensywną nadwrażliwością zębów, z powodu możliwości nasilenia dolegliwości bólowych. Wybielanie zębów jest przeciwwskazane u osób do 16 roku życia, ponieważ rozwój zębów nie jest jeszcze w pełni zakończony.
Czas trwania zabiegu wybielania zębów
Najczęściej wykonuje się dwa-trzy piętnastominutowe zabiegi z użyciem lampy. Wraz z czynnościami dodatkowymi czas trwania zabiegu wynosi około jednej godziny.
Przygotowanie pacjenta do zabiegu wybielania zębów
Przed zabiegiem pacjent powinien wyleczyć wszystkie zęby i mieć zdrowe przyzębie. Jeśli na zębach jest kamień i osad nazębny, nalezy przeprowadzić skaling i piaskowanie zębów.
Wskazania po zabiegu - "biała dieta"
Przez dwie godziny po zabiegu należy wstrzymać się od spożywania pokarmów oraz picia wszelkich napoi za wyjątkiem wody mineralnej. Aby utrzymać efekt wybielania, wymagane jest przestrzeganie tzw "białej diety" przez 2 dni po zabiegu. W tym czasie szkliwo zębów jest szczególnie narażone na ponowne wchłonięcie barwników. Należy więc unikać pokarmów i napojów barwiących zęby, takich jak m. in. kawy, herbaty, czerwonego wina, czerwonego barszczu i buraczków, jagód, coli i innych napojów gazowanych, soków owocowych. Nie przestrzeganie "białej diety" może spowodować utratę efektu wybielania. Bardzo ważne jest całkowite wstrzymanie się w tym czasie od palenia tytoniu, ponieważ dym tytoniowy to podstawowy czynnik sprzyjający przebarwianiu zębów. Aby ograniczyć wystąpienie pozabiegowej nadwrażliwości zębów, zaleca się unikanie spożywania pokarmów oraz napojów o skrajnych temperaturach ( bardzo gorących i bardzo zimnych ) przez 24 godziny od zakończenia wybielania.
Czas utrzymania się efektu wybielania
Jest to uzależnione przede wszystkim od nawyków żywieniowych pacjenta.Odkładanie się barwników w szkliwie zębów rozpoczyna się już po zakończeniu wybielania. Spożywanie znacznych ilości mocnej kawy, herbaty, czerwonego wina jak również palenie tytoniu, wpływają na zmniejszenie efektu wybielania. Według zapewnień producenta, efekt wybielania zębów systemem lampowym utrzymuje się przeciętnie około dwóch lat. Nie oznacza to jednak, że po tym czasie barwa zębów stanie się taka sama jak przed zabiegiem. Zwykle po dwóch latach zęby są ciemniejsze niż bezpośrednio po zabiegu, ale wciąż znacznie jaśniejsze niż przed nim. Wybielanie zębów można powtórzyć, uzyskując pierwotny efekt maksymalnego rozjaśnienia.
Wpływ wybielania zębów na wypełnienia i korony protetyczne
Wypełnienia, korony porcelanowe oraz inne uzupełnienia protetyczne nie ulegają wybieleniu, dlatego po zabiegu może zaistnieć konieczność ich wymiany. Można ją rozpocząć nie wcześniej niż po upływie dwóch tygodni od wybielania.
Czy warto wybielać zęby?
Wybielanie zębów jest zabiegiem kosmetycznym i dlatego jest to indywidualna decyzja każdego pacjenta. Jeśli zdecydujemy się na wybielanie, na pewno warto skorzystać z usług profesjonalisty w gabinecie stomatologicznym. Korzystanie ze znacznie tańszych, łatwo dostępnych rozwiązań często okazuje się być niewłaściwą decyzją, zarówno ze względu na brak w pełni satysfakcjonujących rezultatów wybielania jak i możliwość wystąpienia powikłań ze strony przyzębia.